سردرد خاصه ی تومور مغزی!

اگر روزی دچار سردرد جدید و  و متفاوت از سردرد تنشی یا میگرنی شدید ، ممکن است از خود بپرسید که آیا این نشانه یک تومور مغزی است و باید به پزشک مراجعه کنم؟

  خاطر داشته باشید که بیشتر سردردها به دلیل تومورهای مغزی پیش نمی آیند. بلکه ، تعداد افرادی که سالانه در ایالات متحده با تومور مغزی تشخیص داده می شوند کمتر از ۹۰ هزار نفر است.

اکثر تومورهای مغزی در واقع از جای دیگری در بدن شروع می شوند و به مغز گسترش می یابند. این موارد به تومورهای متاستاتیک مغز معروف هستند. غده ای که در مغز تشکیل می شود تومور اولیه مغزی نامیده می شود.

بنابراین ، بیشتر سردردها نگران کننده نیستند. با این حال ، اگر تومور مغزی وجود داشته باشد ، سردرد شایعترین علامت است.

درک تفاوت های سردرد معمولی و سردرد تومور مغزی می تواند کمک کننده باشد.

با این حال ، عاقلانه است که هر وقت نگرانی دیگری مانند سردرد و علائم همراه داشتید ، با پزشک خود صحبت کنید. در بسیاری از موارد ، وجود علائم دیگری است که می تواند به شما و پزشک در تعیین جدی بودن وضعیت شما کمک کند.

علائم سردرد تومور مغزی

در مراحل اولیه ، تومور مغزی ممکن است علائم قابل توجهی نداشته باشد. فقط وقتی بزرگ شود و بتواند مغز یا اعصاب مغز را تحت فشار قرار دهد ، می تواند باعث سردرد شود.

سردرد تومور مغزی با سردرد میگرنی به صورت ریشه ای متفاوت است.

به عنوان مثال ، بیدار شدن مکرر با سردرد می تواند نشانه تومور مغزی باشد. به خاطر داشته باشید ، شرایط دیگر مانند آپنه انسدادی خواب یا خماری نیز می تواند باعث سردردهای صبحگاهی شود.

اما اگر شروع به سردردهای مکرر می کنید ، انواع مختلفی از سردردها ، یا اگر شدت سردردها تغییر می کند ، توجه داشته باشید. اینها ممکن است نشان دهنده وجود تومور مغزی باشد.

به همین ترتیب ، اگر شخصی نیستید که معمولاً سردرد می گیرید ، اما سردردهای مکرر و دردناکی را تجربه می کنید ، به زودی به پزشک مراجعه کنید.

سایر علائم سردرد همراه با تومورهای مغزی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سردردهایی که شب شما را بیدار می کند
 • درد سر که با حرکت تغییر شدت پیدا می کند
 • درد سردرد که به مسکن های استاندارد مانند آسپرین ، استامینوفن (Tylenol) یا ایبوپروفن (Advil) پاسخ نمی دهد
 • سردردهایی که چند روز یا چند هفته طول می کشد

از آنجا که درد می تواند غیر قابل تحمل باشد، سردردهای تومور مغزی گاهی با میگرن اشتباه گرفته می شوند. با این حال ، حمله میگرن همچنین می تواند تهوع و حساسیت شدید به نور را تحریک کند. سردردهای تومور معمولاً با علائم دیگری همراه است.

علائمی که همراه با سردرد تومور مغزی است

اگر سردرد تنها علامت شما باشد ، احتمال آنکه تومور داشته باشید کمتر از موارد جدی دیگر سلامتی است. برخی از علائم شایع تومور مغزی عبارتند از:

 • کاهش وزن بدون دلیل
 • دید دوگانه ، تاری دید ، یا از دست دادن بینایی
 • افزایش فشار احساس شده در پشت سر
 • سرگیجه و از دست دادن تعادل
 • تشنج
 • ناتوانی ناگهانی در صحبت کردن
 • از دست دادن شنوایی
 • بی حسی که به تدریج در یک طرف بدن پدیدار میشود.
 • خلق و خوی و خشم غیر مشخص

برخی از این علائم ممکن است نشان دهنده سکته مغزی باشد که ناشی از تومور مغزی نیست. سکته مغزی به علت قطع جریان خون در یکی از رگ های خونی در مغز اتفاق می افتد.

اما چه علائم سکته مغزی یا تومور مغزی باشد ، اگر وضعیت شما از سردرد خفیف به چیز دیگری بدتر شد با پزشک خود مشورت کنید.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

اگر در جای دیگری از بدن خود به سرطان مبتلا شده اید و شروع به سردرد شدید می کنید ، به پزشک خود بگویید. سرطان ممکن است به مغز شما سرایت کرده باشد. آماده باشید تا تمام علائم خود را با جزئیات شرح دهید. توضیح دقیق سردردهای شما به پزشک کمک می کند تا برنامه درمانی بهتری را برایتان تنظیم کند.

اگر سابقه سرطان ندارید ، اگر سردرد چند روز یا چند هفته طول کشید با تسکین کم یا بدون تسکین ، به پزشک یا متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

اگر شدت سردردتان با انجام درمان های روزمره تغییری نکرد و یا بد تر شد نیاز به معاینه ی بیشتر دارد. کاهش وزن ، بی حسی عضلات و تغییرات حسی (بینایی یا کاهش شنوایی) همراه با سردرد نیز باید سریعاً بررسی شود.

درمان تومور مغزی

درمان های تومورهای عبارتند از:

جراحی برای برداشتن تومور مغزی

با پیشرفت تکنولوژی و بهینه سازی ابزار ها و درمان های علم پزشکی متخصصان مغز و اعصاب امروزه می توانند به فضای داخلی مغز وارد شده و تومور را حذف کنند.

پرتودرمانی

 که از پرتوهای خارجی اشعه X در این روش از اشعه های مخصوص برای نابودی سلول های سرطانی و کاهش اندازه ی تومور استفاده می کنند. همچنین می توان با کاشت مواد رادیواکتیو مستقیماً در مغز برای مدت کوتاهی ، تابش را انجام داد.

شیمی درمانی

که به ویژه روی تومورهای مغزی می تواند چالش تاثیرگزار باشد. دلیل این اثرگذاری این است که یک سد خونی-مغزی وجود دارد که از مغز در برابر جریان خون بالا محافظت می کند. محققان در حال کار بر روی داروهای شیمی درمانی هستند که می توانند با خیال راحت و به طور موثر از سد خونی مغزی عبور کرده و تومور را از بین ببرند.

منبع: https://www.healthline.com/health/brain-tumor-headaches-is-my-headache-a-sign-of-a-brain-tumor#treatment