اختلال شناختی خفیف چقدر جدی است؟

اختلال شناختی خفیف (MCI) را چقدر می شناسید؟ این اختلال باعث کاهش عملکرد شناختی میشود که ممکن است شامل حافظه، زبان یا تفکر انتقادی باشد. به طور کلی اختلال شناختی خفیف شامل مشکلات حافظه اس. مشکلاتی مثل فراموش کردن حوادث اخیر. همچنین می تواند به عنوان مشکل با کلمات یا مشکل در حین گفتگو کردن نیز ظاهر شود. مشکلات تمرکز،توجه، و یا حل مسئله از دیگر علائم MCI هستند.

اختلال شناختی خفیف باعث تغییرات شناختی می شود که به اندازه کافی جدی است. زیرا توسط شخص مبتلا ، اعضای خانواده و دوستان فرد مبتلا  قابل تشخیص است اما توانایی فرد در انجام امور  روزمره را تحت تأثیر قرار نمی دهد. به طور تقریبی ۱۵ تا ۲۰ درصد افراد بالای سن ۶۵ سال دچار اختلال شناختی می شوند.

اختلال شناختی

افرادی که مبتلا به MCI هستند بیشتر از افراد دیگر احتمال ابتلا به آلزایمر و دیگر بیماری های زوال عقل را دارند. البته اختلال شناختی همیشه به زوال عقل منجر نمی شود. گاهی اوقات در اثر مصرف برخی از داروها علایمی مانند اختلال شناختی در فرد رخ می دهد که نباید با MCI اشتباه شود. مهم است افرادی که اختلالات شناختی را تجربه می کنند در اسرع وقت برای تشخیص به پزشک متخصص مراجعه و کمک و درمان های احتمالی را پیش گیرند.

علائم و نشانه های اختلال شناختی خفیف

متخصصان در حوزه  مغز و اعصاب، اختلال شناختی را به دو گروه گسترده تقسیم می‌کنند:

اختلال amnestic: که در آن از بین رفتن حافظه (آلزایمر) علامت رایج آن است.

اختلال non amnestic: که در آن مناطق دیگر شناختی مانند توانایی تصمیم گیری درست ، ترتیب مراحل لازم برای انجام یک کار پیچیده یا درک بصری  تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

دیگر نشانه های MCI:

 • گم کردن وسایل
 • از یاد بردن  رفتن به رویدادها و قرار ملاقات ها
 • مشکل داشتن برای پیدا کردن کلمه های یک جمله در مقایسه با دیگر افراد هم سن و سال 
 • مشکلات حرکتی و مشکلات در تشخیص بوها نیز با MCI مرتبط میباشد.

چگونگی تشخیص بیماری MCI

mci

تشخیص اختلال شناختی خفیف نیازمند یک تشخیص بالینی است که توسط متخصص مغز و اعصاب در مورد دلیل علائم فرد مشخص میشود. برای تشخیص MCI پزشک متخصص به وظایف مختصر عصبی شناختی، مثل معاینه مختصر حالت روانی می پردازد. در این روند از بیمار خواسته می‌شود تاریخ فعلی و روز هفته را اعلام کند و لیستی از موارد را به خاطر بسپارد.

همچنین متخصصان زمان تصمیم گیری در مورد تشخیص وجود این بیماریِ، مصاحبه‌‎های خانوادگی و غربالگری را برای بیماری‌های روانی همزمان (همبودی) مانند افسردگی نیز انجام می‌دهند.

با توجه به ماهیت پیچیده این بیماری، درمان برای هر فرد متناسب با شرایط خود بیمار خواهد بود. محققان دریافته اند که یک سوم افراد مبتلا به اختلال MCI به صورت قابل توجهی بهبود خواهند یافت. زیرا عموما به این دلیل که یک عامل برگشت پذیر مسئول مشکلات شناختی فرد است. عواملی مانند :

 • آپنه خواب و سایر اختلالات خواب
 • اختلالات خلقی (مانند اضطراب و افسردگی)
 • کمبود ویتامین B12 و سایر مواد مغذی 
 • و استفاده از داروهایی که باعث عوارض جانبی شناختی می شوند

طبق تحقیقات انجام شده همان گونه که در بیماری آلزایمر دلایل ژنتیکی دیده می شود، عوامل ژنتیکی در افرادی که به MCI مبتلا هستند نیز نقش مهمی دارند. مطالعات در حال انجام است تا مشخص شود که چرا بعضی از افراد مبتلا به MCI به آلزایمر پیشرفته مبتلا می شوند ولی برخی دیگر خیر.

علل و پیشگیری از اختلال شناختی خفیف

غالبا علت های اختلال شناختی خفیف هنوز به طور کامل شناخته نشده است. متخصصان معتقدند که بسیاری از موارد  ناشی از تغییرات مغزی است که در مراحل اولیه بیماری آلزایمر یا سایر زوال عقل ها رخ می دهد. طبق تحقیقات زنان در هنگام قرارگیری در سن ۶۵ تا ۷۵ سال، بیشتر از نظر MCI در معرض خطر قرار می‌گیرند. محققان معتقدند ممکن است این امر ناشی از تغییرات هورمونی باشد که در دوران یائسگی رخ می‌دهد.

mci

 عوامل خطرساز مرتبط با MCI همان عوامل زوال عقل هستند:

افزایش سن ، سابقه خانوادگی آلزایمر یا زوال عقل دیگری و شرایطی که خطر بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد.

درمان MCI

در حال حاضر هیچ داروی تایید شده توسط FDA جهت درمان اختلال شناختی خفیف وجود ندارد و شواهد محدودی مبنی بر مؤثر واقع شدن داروها یا مکمل‌‎ها وجود دارد. انتخاب سبک زندگی سالم مانند فعالیت بدنی منظم، یادگیری مداوم و تعامل اجتماعی مؤثر می باشد. داروهایی که برای معالجه علائم بیماری آلزایمر تأیید شده اند هیچ تأثیری در تأخیر یا جلوگیری از پیشرفت بیماری MCI ندارند.

 از آنجا که MCI امکان دارد علائم اولیه بیماری آلزایمر باشد، حائز اهمیت است که هر ۶ تا ۱۲ ماه یک پزشک یا مرکز تخصصی فرد را چکاپ کند. برخی از راهکارها و روش های سالم زندگی می توانند سلامت کلی بیماررا بهبود بخشیده و در سلامت شناختی فرد نقش موثری داشته باشد. این راهکارها عبارتند از:

 • ورزش منظم
 • رژیم غذایی کم چربی و سرشار از میوه و سبزیجات
 • بازی های فکری
 • شرکت در فعالیت های اجتماعی

منبع : https://www.alz.org/alzheimers-dementia/what-is-dementia/related_conditions/mild-cognitive-impairment