تاثیر استرس و اضطراب در زندگی

بار ها و در بستر های متفاوت به این موضوع مهم اشاره شده است که استرس و اضطراب مثل یک سم برای سلامتی انسان ها مضر و خطرناک است. این موقعیت های استرس زا در زندگی هر انسانی اجتناب نا پذیر است. فشار های کاری ، روابط اجتماعی و خانوادگی تنش زا، مشکلات اقتصادی و … همگی باعث ایجاد استرس در همه ما می شود. حال که استرس اجتناب ناپذیر است بهتر است آن را به درستی بشناسیم و برای کنترل و تعدیل آن به فکر راه چاره باشیم. در این مقاله سعی بر آن است که ارتباط استرس و تاثیرات آن را بر مغز بشناسید.

اضطراب و آثارش

جدال استرس و مغز

تا به حال به این سوال برخورده اید که استرس چه تاثیری روی مغز می‌گذارد؟ این که استرس به مغز ما آسیب می‌رساند بدیهی است. مغز هسته و مرکز بدن ماست و فشار های روانی شدید و طولانی مدت می تواند عملکرد آن را مختل کند. زمانی که استرس دارید میزان کورتیزول یا هورمون استرس در خون بالا می‌رود. طبق تحقیقات افرادی که میزان کورتیزول بالایی دارند، نسبت به افرادی با میزان پایین تر کورتیزول، حافظه خراب تری دارند. در این افراد همچنین نشانه های از دست دادن زود موعد حافظه را دریافته اند.

در مغز هسته‌ای کوچک به نام آمیگدال (بادامه) مرکز استرس بدن است.این بخش قسمتی از سیستم لیمبیک در مغز است که نقش مهمی در یادگیری و حافظه ایفا می‌کند و در درک احساساتی چون ترس و خشم نیز دخالت دارد. زمانی که استرس دارید علائمی به مغز استخوان و مناطق دیگر بدن می‌رسند که از ارگان‌ها خواسته می‌شود تولید گلبول‌های سفید جهت از میان بردن عفونت در بدن افزایش یابد. حال آن که عفونتی در کار نیست و بدن در حال مبارزه است. این یعنی یک مصیبت برای بدن. به این دلیل که باعث می شود بافت‌های بدن و مهم تر از آن دیواره‌ی عروق فرد مورد حمله قرار گیرند و آن ها در نتیجه این حملات سخت‌ تر و ضخیم‌ترمی شوند. در چنین حالتی عروق فرد منقبض می‌شوند و بیماری‌هایی مثل سکته قلبی و مغزی نتایج بارز این رخداد خواهند بود.

روز پرتنش

بیماری و علائم فیزیکی در اثر استرس

درد های عصبی

بله ، استرس و اضطراب می‌تواند دردهای عصبی ایجاد کنند. دردهای فیزیکی ناشی از استرس از لحاظ علمی عموما هیچ علتی غیر از اضطراب ندارند، اما تجربه درد کاملاً واقعی است. زمانی که در معرض اضطراب و استرس هستید، دردهای موسوم به دردهای روانی، سنسورهای درد را به طور خودکار در مغز فعال می‌سازند. 

سرگیجه سردرد و سنگینی سر

استرس و اضطراب می‌تواند باعث سنگینی سر و سرگیجه فرد شود و ممکن است حتی با مشکل ایستادن و یا احساس بی‌حسی در پاها همراه باشد. همه این علائم به اضطراب به خصوص تنفس سریع و ترشح آدرنالین مرتبط است. اضطراب و استرس حتی می‌تواند منشا انواع سردردها از جمله سردرد تنشی و میگرن باشد.

گزگز دست و پا

تتنفس سریع و ترشخ آدرنالین در زمان اضطراب هر دو می‌توانند به احساس گزگز و به خواب رفتن دست و پا منجر شوند. آدرنالین خون را به عضلات فرد می‌فرستد و تنفس سریع، رگ‌های خونی را منقبض می‌کند و در نتیجه آن خون کمتری به دست و پا جریان می‌یابد.

گیجی و اختلال ادراک

 

اضطراب و استرس شدید احتمال دارد موجب مشکلاتی مانند گیج و منگ شدن و حتی گاهی قطع ارتباط موقت با واقعیت شده و باعث شود بیمار از وجود مشکلی در مغز خود نگران باشد.

بیماری‌های جدی عصبی

استرسو اضطراب

بسیاری از افرادی که مبتلا به استرس و اضطراب هستند، دچار مشکلات فیزیکی مشابه با بیماری‌های عصبی مانند ام اس، تومور مغزی و یا حتی سکته مغزی شده اند. 

 

سایر مشکلات ایجاد شده در اثر استرس

 • اختلال حافظه
 • خستگی و بی حالی
 • بیماری‌های سیستم گردش خون
 • بیماری قند

چگونه استرس را مدیریت کنیم؟

راه‌کارهایی وجود دارد که می‌توانید با استفاده از کمک آن ها استرس و اضطراب خود را تحت کنترل در آورید. سعی کنید این راه کار ها را جدی بگیرید و آن ها را جزئی از روند روزمره زندگی خود قرار دهید.

 • پیروی از رژیم غذایی سالم و متعادل
 • خواب کافی
 • ورزش منظم
 • مدیتیشن
 • محدود کردن مصرف کافئین و الکل
 • تمرین تنفس عمیق
 • شناخت عواملی که باعث استرس شما می‌شود
 • دریافت مشاوره  روانشناسی در زمینه اضطراب

مشاور روانشناس می تواند با استفاده از روان درمانی به شما کمک کند تا بر استرس و اضطراب خود کار کنید. درمانگر شما قادر است که تکنیک‌های تمدد اعصاب را به شما آموزش دهد و به شما کمک کند تا استرس و اضطراب خود را مدیریت و کنترل کنید. همچنین طرح مسائل و صحبت راجع به نگرانی های خود و دریافت راهکار های منطقی و مناسب در کنترل و کاهش استرس بسیار موثر است.

گاهی برای کاهش استرس و اضطراب نیاز به دارو درمانی و مراجعه به متخصص اعصاب و روان است. در صورت توصیه روانپزشک خود به مراجعه به متخصص اعصاب و روان جهت دریافت مشاوره و درمان میتوانید به کلینیک دکتر معروفی مراجعه کنید.