راه چاره فلج بل!

فلج بل چگونه به وجود می آید؟

معمولا از میان هر ۲۰ نفری که دچار فلج بل می شوند ۱۵ تا به طور کامل بهبود پیدا می کنند ولی درمان مناسب و مراجعه به پزشک باعث می شود که شانس بهبودی کامل به مقدار زیادی افزایش یابد. در بیشتر افراد به مرور عملکرد عصب به حالت عادی بر میگردد. معمولا علائم این بیماری طی مدت ۲ تا ۳ هفته شروع به بهبود یافتن خواهند کرد و اغلب طی مدت دو ماه از بین می روند اما در بعضی مواقع ۱۲ ماه طول می کشد تا بیمار به طور کامل بهبود پیدا کند. در برخی موارد نشانه های این بیماری به طور کامل از بین نرفته و ممکن است بخشی از این ضعف صورت برای همیشه باقی بماند که معمولا خفیف است و فقط در یک قسمت کوچک از صورت احساس می شود که قابل توجه است. به ندرت ممکن است فرد هیچ بهبودی پیدا کند ولی برخی بیماران دچار اشکال مختلف ضعف دائمی در صورت خود خواهند شد.

چه روش هایی برای درمان فلج بل وجود دارد؟

همان طور که قبل اشاره شد احتمال بهبودی کامل این بیماری بدون هیچ گونه درمان وجود دارد اما معمولا به منظور افزایش شانس بهبودی بیشتر پزشک دارو تجویز خواهد کرد.همچنین در صورتی که پلک بسته نشود باید از چشم بند استفاده شود.

مصرف استروئید

معمولا تنها یک دوره مصرف استروئید برای ۱۰ روز تجویز می شود. این قرص اکثرا در قالب پردنیزولون وجود دارد که منجر به کاهش التهاب می شود تا شما به سمت بهبودی بروید. اغلب مصرف استروئید به مدت کوتاه باعث بروز عوارض زیادی نمی شود اما اگر برای مدت طولانی مصرف گردد دچار عوارضی جانبی خواهید شد.باید بدانید که اگر از استروئید استفاده نکنید احتمال بهبودی کامل عصب صورت حدود ۱۵% درصد خواهد. اما در صورتی که از این دارو استفاده کنید شانس بهبودی شما از ۲۰ ، ۱۷ خواهند بود بنابراین مصرف یک دوره استروئید تضمینی برای بهبودی کامل عصب نمیباشد اما می تواند در مقایسه با عدم درمان باعث افزایش شانس بهبودی شما شود. شما باید به محض شروع علائم و نشانه‌های خود و به طور کلی طی مدت ۷۲ ساعت پس از شروع این علایم به مصرف این دارو بپردازید زیرا در صورت تاخیر در مصرف آن تاثیر چندانی در بهبود شما نخواهد داشت. هیچ‌ گونه شواهد و مدارک قوی در خصوص تاثیرات درمان با استروئید در کودکان مبتلا به فلج بلز وجود ندارد.

 داروهای ضد ویروسی

 از آنجایی که در بیشتر مواقع فلج بل به دلیل عفونت ویروسی به وجود می‌آید مصرف داروهای ضد ویروسی می‌تواند کمک شایانی بکند. مصرف بعضی از داروها سبب می‌شود که از تکثیر شدن ویروس عامل تبخال جلوگیری گردد. بسیاری از پزشکان بر این عقیده اند که مصرف یک دوره استروئید علاوه بر مصرف داروهای آنتی ویروس در مقایسه با مصرف استروئید بدون این داروها با اثرات بهتری همراه است. با این حال تحقیقاتی که در این رابطه انجام شده است نتایج چالش برانگیز را ارائه نموده است. اگر مصرف این نوع داروها به صورت همزمان موثر باشد معمولاً تاثیرات درمانی آنها کم است.

 محافظت از چشم

 در صورتی که وانایی بستن کامل چشم خود را ندارید احتمال آسیب دیدگی پلک شما بالا است و همچنین این احتمال وجود دارد که تا مدتی غده های اشک شما به طور درست کار نکند و چشم شما اصطلاحا خشک شود. خشکی چشم باعث آسیب دیدن چشم می‌شود و به این ترتیب برای حفظ رطوبت چشمتان به درمان نیاز خواهید داشت که در این صورت پزشک یک یا چند مورد از روش‌های پایین را به شما توصیه خواهد کرد تا پلک شما به تولید اشک بپردازد. رعایت کردن نکات زیر کاملاً واجب است:

  • از عینک مخصوص برای حفاظت از چشم خود استفاده کنید.
  • استفاده از قطره چشم در طول روز تا سطح چشم شما مرطوب بماند.
  • استفاده از پماد مخصوص چشم در شب از خشک شدن چشم جلوگیری میکند.
  • هنگامی‌ که قصد مطالعه دارید پلک بالا و پایین خود را برچسب بزنید. گاهی وقت ها از روش‌های دیگری نیز برای بستن چشم استفاده می‌‌شود تا به طور کامل بهبود پیدا کند.

 اگر ضعف عضله صورت بهبود پیدا نکند چاره چیست؟

 در تعداد کمی از افراد که ضعف عضله صورت به طور کامل بهبود پیدا نمی‌‌کند از برخی روش‌ها برای کمک به آن‌ها استفاده خواهد شد که برخی از این روش‌ها به شرح زیر می‌باشند:

  • فیزیوتراپی از روش هایی است که از حرکات ورزشی مخصوص صورت برای بهبود شما استفاده می‌کند.
  • تزریق بوتاکس نیز در مواردی که عضلات صورت دچار اسپاسم هستند میتواند کمک کننده ‌باشد.
  • روش‌های مختلف جراحی می‌‌تواند به بهبود ظاهر صورت کمک شایانی کند.

 آیا فلج بل مجددا رخ می‌دهد؟

 در اکثر مواقع فلج بلز فقط یک بار رخ می‌‌دهد و از هر ۱۴ نفری که دچار فلج بل شده اند ممکن است بعضی افراد چند سال بعد دوباره دچار این اختلال شوند که این امر در مواردی که یکی از بستگان نزدیک شما دچار فلج بل است بیشتر خواهد داد.

منبع: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bells-palsy/symptoms-causes/syc-20370028