۱۲ راه برای جوان نگه داشتن مغز

همه ی مغز ها به نسبت سن تغییر میکنند. نزول عقلی اتفاق رایجی است و یکی از عواقب مهم افزایش سن است. به هر حال ضعف عقل با افزایش سن اتفاقی غیر قابل پیشگیری است. در این مقاله به ۱۲ روش برای جوان نگه داشتن مغز و به تعویق انداختن روند زوال عقل اشاره شده است.

۱٫   کارهای فکری بیشتری با مغز انجام دهید.

با توجه به آزمایشاتی که روی موش و انسان انجام شده است، کارهایی که نیاز به تفکر دارند باعث ایجاد مسیر های جدید نورونی در مغز شده و حتی میتواند باعث تولید سلول های مغزی جدید شوند که به این امر به روند neuroplasticity کمک کرده و می تواند از کاهش سلول های مغز در آینده جلوگیری کند.

هر عملی که نیاز به تفکر دارد به روند پیشرفت مغزی کمک میکند. اعمالی مانند مطالعه، حل جدول، دیدن سریال با دقت، نقاشی کشیدن، ساخت وسایل می توانند در این امر تاثیر گذار باشند.

۲٫   ورزش کنید.

تحقیقات نشان داده که استفاده از عضلاتتان به ذهن شما نیز کمک میکند. حیواناتی که دارای تحرک بیشتری هستند دارای تعداد بسیار بیشتری از رگ های خونی کوچک اکسیژن رسان در مغز هستند.تمرین بدنی همچنین به روند تولید سلول های مغزی جدید کمک می کند. این اتفاق باعث افزایش سرعت، افزایش بازده، افزایش تطبیق پذیری و افزایش سلامت کلی مغز می شود. ورزش همچنین به کاهش فشار خون کمک کرده و باعث بهبود سطوح کلسترول و قند خون میشود.

۳٫   تغذیه مناسب مغز داشته باشید.

تغذیه درست علاوه بر بدن تاثیرات مثبت زیادی بر مغز نیز دارد. به عنوان مثال، افرادی که تغذیه مدیترانه ای که دارای مقدار زیادی میوه، سبزیجات، ماهی، مغز ها، روغن های طبیعی و مقادیر زیاد پروتئین می باشد دارند ریسک کمتری برای زوال عقلی دارند.

۴٫   فشار خون خود را بهبود ببخشید.

فشار خون بالا در میانسالی احتمال زوال عقلی در کهن سالی را افزایش می دهد. با ایجاد تغییرات کوچک در سبک زندگیتان می توانید فشار خون را در پایین ترین سطح نگه دارید. تناسب اندام، تمرین بدنی منظم، کاهش و یا قطع مصرف الکل، کاهش استرس و تغذیه درست از جمله عوامل مهم در کاهش فشار خون می باشند.

۵٫   قند خون را کاهش دهید.

دیابت یکی از عوامل بسیار تاثیرگذار در روند زوال عقلی است. شما می توانید با تغذیه درست، تمرین بدنی منظم و متناسب ماندن از دیابت پیشگیری کنید. ولی اگر قند خون شما بالا بماند برای ماندن در شرایط ایده آل به دارو نیاز خواهید داشت.

۶٫   کلسترول خون و مغز.

سطوح بالای LDL یا همان کلسترول “بد” با افزایش احتمال ابتلا به فراموشی ارتباط مستقیم دارد. رژیم مناسب، تمرین بدنی، کنترل وزن و پرهیز از استفاده از تنباکو تاثیر زیادی بر سطح کلسترول خون دارند. اگر در این رابطه به کمک بیشتری نیاز دارید می توانید با متخصص مغز و اعصاب صحبت کنید.

۷٫   از آسپرین با خلوص پایین استفاده کنید.

برخی تحقیقات نشان داده اند که آسپرین با خلوص پایین در جلوگیری از فراموشی تاثیرگذار است.

۸٫   به تنباکو نه بگویید.

دیگر نیازی به گفتن ندارد، تنباکو دشمن سلامت مغز شما در کهن سالی بوده و باید به طور کامل از زندگی حذف شود.

۹٫   از الکل سوء استفاده نکنید.

مصرف بیش از حد الکل تاثیر زیادی در فراموشی دارد. اگر نمی توانید کامل آن را ترک کنید، لطفا بیشتر از دو لیوان در روز از آن مصرف نکنید.

۱۰٫                     به احساسات خود دقت کنید.

افرادی که دچار نگرانی، افسردگی، کمبود خواب یا خستگی مزمن هستند در تست های اعمال عقلی امتیازات پایینی کسب می کنند. سعی کنید در طول روز حداقل ۱۰ دقیقه برای تمرکز و مدیتیشن اختصاص دهید و تا جایی که می توانید افکار منفی و مخرب را از زندگی خود حذف کنید. اگر افکار شما خارج از کنترل شما هستند بهتر است به یک مشاور مراجعه کرده و از او درخواست کمک کنید. مشکلات روانی لزوما باعث زوال عقل در پیری نمی شوند ولی می توانند زمینه را برای ایجاد عادات مخرب از جمله اعتیاد محیا کند.

۱۱٫                     از جمجه و مغز خود محافظت کنید.

مجروحیت های متوسط تا شدید حتی اگر بدون علائم آسیب مغزی باشند خطر زوال عقلی در پیری را افزایش می دهند. اگر شما در ورزش خاصی که پربرخورد است شرکت می کنید حتما از محافظ سر مخصوص آن ورزش استفاده کنید و در همه حال از سر خود محافظت کنید.

۱۲٫                     تعاملات اجتماعی زیادی داشته باشید.

تعاملات اجتماعی مثبت و درست با کاهش ریسک فراموشی، کاهش فشار خون و افزایش عمر ارتباط دارد.

با خانواده و دوستان خود وقت بیشتری بگذارید. سفر های بیشتری بروید، تحرک خود را در طول روز بیشتر کنید و از بهبود فعالیت مغزی خود لذت ببرید.

 

اگر سلامت مغز شما در پیری برایتان اهمیت دارد می توانید همین الان به  مطب تخصصی مغز و اعصاب دکتر معروفی مراجعه کنید.

منبع: https://www.health.harvard.edu/mind-and-mood/12-ways-to-keep-your-brain-young